Mire elegendő a foltszerű javítás?

A beázás nagyon kellemetlen esemény és néha lassan kis foltokkal előre figyelmeztet a bajra, néha pedig csak kapunk a nyakunkba belőle. Ilyenkor sürgős megoldást keresünk, de ha előrelátók vagyunk, megúszhatjuk kisebb bajjal is.

Javítható-e foltokban a lapostető?

A lapostetőkkel kapcsolatosan sokféle nézőpont létezik. Számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek, kényelmesek, költséghatékonyak és a hőszigetelésük is könnyen megoldható. A gyenge pontjuk a beázás, mert ebben az esetben sok kellemetlenséget tudnak okozni a tulajdonosnak.

A régebbi építésű bitumenes szigeteléssel ellátott lapostetők mostanra elöregedtek  és többnyire beáznak. Ilyenkor a gondos tulajdonos felmegy a tetőre és megrendeli a szolgáltatótól a kettő vagy öt négyzetméter tetőjavítást illetve vízszigetelést. Szomorú, de ez a gyakorlatban szinte sohasem válik be.

Hol ázik be a lapostető?

A tető látszólag egy adott helyen ázik be, de a régebbi foltszerű javítások miatt szinte lehetetlen kideríteni valójában hol kezdődik a beázás és milyen úton, módon jut el a víz arra a helyre ahol éppen jelenleg a beázás helye van most. A beázás az úgynevezett áttörések mentén jelentkezik valójában. A tapasztalatok szerint, ha egy helyen ázik a plafon az is több helyről folyik össze.

Ha érkezik, a zivatar a víz bejut a záróréteg alá és a repedések mentén több méterre is eljuthat a bejutás helyétől mérten, amíg térképet rajzolva megjelenik például a garázsunk plafonján. Érkezhet a kémény, a szellőző, vagy a belső összefolyó mentén is.

Társasház esetében kit terhelnek a költségek?

Ha egy lakás az beázásban érintett, akkor ki viselje a költségeket? A beázásból szerencsésen kimaradt lakótársak gyakran nem vállalnak részt a javítási költségekben így csak foltszerű javítás történik, a teljes tető vízszigetelése elmarad ezzel előre vetítve a következő beázás lehetőségét. Hosszú távon is működő megoldást a tető teljes felületét érintő új vízszigetelő réteg hozhat.

Milyen karbantartást igényel a lapostető?

A lapostető sajátosságai lehetővé teszik, hogy a madarak és a szél által hordott mindenféle hordaléknak és falevelek gyűjtőhelyévé váljanak. A szél által a tetőre hordott növényi magvak akár ki is kelhetnek és szaporodásnak indulhatnak, kéretlenül zöldtetőt létrehozva. Mindezek együtt eltömíthetik a tetőösszefolyókat illetve csatornákat, ami miatt az esővíz nem tud elfolyni csak a falon. A mohásodás is gondot okozhat.  Évi egy-két alkalommal érdemes a tetőt ellenőrizni, és megtisztítani mindentől, ami nem oda való. Ezzel számos kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat, és a lapostetőnk szigetelése is hosszabb élettartamú lehet.

Hogyan állapítható megy a beázás helye?

Lapostetők esetében egyáltalán nem könnyű egyértelműen behatárolni a beázás helyét. A hiba oka leggyakrabban az eleve alacsony minőségű szigetelőanyag, vagy annak elöregedése. Mindkét esetben a tető újra szigetelése hozhat végleges megnyugtató megoldást. A folyékony gumi vízszigetelés bármilyen mértékű beázás esetén ajánlható, modern, a legapróbb hajszálrepedésbe is bejut, és akár színezhető is igény szerint.